sobota, 16 grudnia 2017

Polskie tradycje związane z Bożym Narodzeniem #2ZSeriiŚwiątecznej

Cześć
Dziś przychodzę do was z kolejnym i postem świątecznym i tak się składa, że od poniedziałku wpadnie ich tu trochę więcej niż w ostatnim czasie.
Tradycje to nieodłączna część każdego święta lub uroczystości i najczęściej mają one głębsze, lub zupełnie inne znaczenie niż myślimy. Przedstawię wam najpopularniejsze tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia.

WIGILIA
Trudno wyobrazić sobie święta bez wigilii. To najbardziej wyczekiwana chwila wszystkich wierzeń religijnych. Symbolizuje zakończenie adwentu i jednocześnie wyczekiwanie na przyjście dzieciątka Jezus.

WOLNE MIEJSCE PRZY STOLE
Chyba niemal każda rodzina przestrzega tej pięknej tradycji. Symbolizuje ona pamięć o bliskich, którzy nie mogli tych świąt spędzić z nami i to, że w ten dzień dla każdego znajdzie się miejsce przy stole i nikt nie powinien być sam.

PIERWSZA GWIAZDKA
Ucztę wigilijną według tradycji powinno rozpocząć zabłyśnięcie na niebie pierwszej gwiazdki, co symbolizuje tę słynną gwiazdę betlejemską, która prowadziła królów do stajenki.

UBIERANIE CHOINKI
Jest to stosunkowo młoda tradycja w domach polskich. Przybyła do nas z Niemiec, gdzie nosi nazwę Haile Krysta. Świąteczne drzewko powinno ubierać się 24 grudnia. Obowiązkową ozdobą choinkową są światełka, które są znakiem przyjścia Chrystusa; łańcuch symbol węża kusiciela i jabłko identyfikujące grzech (w sumie nie wiem czemu i jak łączy to się z drzewkiem).

LICZBA POTRAW
Każdy wie, że liczba potraw na stole wigilijnym jest określona, ale co do tego ile tak naprawdę powinno ich być, często powstają sprzeczności. Odpowiedź jest następującą. Są trzy warianty ilości potraw wigilijnych. Najpopularniejsza to 12 nacechowana liczną apostołów, 9 alegoryczna liczba chóru anielskiego i 7 symbolizująca wszystkie dni tygodnia.
Swoją drogą będąc już przy potrawach; chcecie posty z ciekawymi przepisami na potrawy świąteczno-wigilijny? Odpowiedzcie w komentarzach.

SIANKO POD OBRUSEM
Nietrudno się domyślić jaką symbolikę niesie ze sobą sianko. Oznaka żłobka Jezuska.
Ciekawa i nowa dla mnie jest jedna ze staropolskich tradycji, podczas której spod obrusa każdy z domowników wyciąga jedno źdźbło siana. Ten, którego źdźbło jest najdłuższe, może cieszyć się największym szczęściem w nadchodzącym nowym roku.

KOLORY ŚWIĄTECZNE
Nigdy nie zastanawiały was charakterystyczne kolory świąt, czyli zielony i czerwony? Po co i dlaczego w te dni wszytko jest w tych barwach? Otóż kolor zielony występuje w świątecznym czasie, dając nadzieję i wierność. Natomiast czerwony to krew Chrystusa.

DZIELENIE SIĘ OPŁATKIEM
Tradycja ta praktykowana jest tylko w polskich domach i jest zarazem jednym z piękniejszych obyczajów. Opłatkiem dzielimy się w ramach podziękowania sobie nawzajem i przebaczenia. Uważa się też za stosowne podawanie go zwierzęta, jednak musi to być specjalny kolorowy opłatek, a to w trosce o brzuszki naszych milusińskich.

ŚWIECE
Niegdyś świece zapalano przed domem, dziś jednak odchodzi się od tego zwyczaju i preferuje zapalone światełka w zaciszu domu. Zapalenie świecy przed domem symbolizowały zaproszenie do nas wędrującej Matki Boskiej.

UPOMINKI
Zwyczaj ten zapoczątkował Święty Mikołaj, którego historię zna chyba każdy, lecz nie w każdym odłamie chrześcijaństwa istnieje święty Mikołaj obdarowujący dzieci. Protestanci dawali swoim dzieciom osobiście prezenty jako dar samego „dzieciątka Jezus”

PASTERKA
Pasterka jest pierwszą mszą świętą w Boże Narodzenie. Odbywa się o północy z 24 na 25 grudnia I jest w całości poświęcona oczekiwaniu na małego Jezusa.

POTRAWY WIGILIJNE
Było już o wigilii to teraz trochę o jedzeniu, które powinno wtedy u nas gościć. Tradycja nakazuje to by tego dnia, a zwłaszcza przy wieczornej kolacji w spożywanych przez nas potrawach nie było mięsa ani tłuszczu zwierzęcego. Niektóre parafie zaczynają tolerować mięsa na stołach wigilijnych, jednak nadal jest to niekoniecznie tolerowane przez samych Polaków. Na stole mogą znajdować się różne potrawy. Wszytko, zależy od regionu. Według kolejnej zasady tradycji każdej potrawy powinniśmy spróbować. Typowe zupy tego dnia to barszcz; koniecznie z uszkami, biały żur, zupa grzybowa, owocowa, migdałowa, lub rybna. Tego dnia na stołach królują ryby na różne sposoby; karp w galarecie, smażony karp lub u mnie w domu kochana ryba po grecku. Nie można zapomnieć też o kapuście z grochem lub grzybami, pierogach z kapustą, kaszy z suszonymi grzybami, grzybowym paszteciku, kotlecikach z ryżu polanym sosem grzybowym, kluskach z makiem, makiełkach i chałce z kompotem z suszonych owoców. Na większości polskich stołach króluje również uwielbiana przez wszystkich sałatka jarzynowa.

Jak widzicie, niemal każda świąteczna tradycja ma w sobie podłoże religii chrześcijańsko-katolickiej, więc jeszcze raz zachęcam do przeczytania poprzedniego postu i wewnętrznej analizy.

Zapraszam do śledzenia kolejnych postów z serii świątecznej i zachęcam do podawania propozycji postów. Postaram się na te tematy coś fajnego stworzyć.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz